Hledáte tipy na zajímavé knihy pro čtení u moře nebo ve stínech stromů parného léta? Možná vás bude inspirovat náš seznam letního čtení.

515dC0ltMlL1) Eric Schlosser – Fast Food Nation

Řetězce rychlého občerstvení začaly se svými Big Macy, cheesebrugery, hamburgery nebo twistry všichni dobře známe, protože v 90. letech začaly pronikat také do České republiky. Nicméně Eric Schlosser čtenáře zavede do Spojených států, rodiště tohoto fenoménu, který bývá spojován s americkou soft-power. Koneckonců britský časopis Economist se také nechal inspirovat, když v roce 1986 vytvořil svůj legendární Big Mac IndexSchlosser hovoří o stinných stránkách fastfoodů jako zaměstnanci pracující za minimální mzdy nebo zdravotní dopady pravidelného stravování se cheeseburgery a jinými stálicemi fastfoodových menu.

 
 
 
 

41KYdwndvZL2) Steven D. Levitt a Stephen J. Dubner – Think Like a Freak

Říkáte si, že byste rádi získali zpět svoji kreativitu ztracenou v dětství? Levitt s Dubnerem (autoři populárních Freakonomics Superfreakonomics) se ve své nejnovější publikaci snaží ukázat cestu, která vede k více nekonvenčnímu způsobu myšlení. Autoři knihy neslibují, že přetvoří váš mozek v superstroj na nápady, ale na mnoha příkladech demonstrují, jak správné položení otázky a správné definování problému, může vést k řešením tam, kde jiní často selhali.

 
 
 
 
 

3Smil_Material_hires cover.pdf) Václav Smil – Making the Modern World: Materials and Dematerialization

Kanadského vědce českého původu Václava Smila zařadil v roce 2010 časopis Foreign Policy mezi stovku nejvlivnějších lidí světa a Bill Gates ho označuje za jednoho z nejinspirativnějších a nejzajímavějších intelektuálů současnosti. Smil se ve své nové knize zabývá problémem materiálního paradoxu moderního světa. Reší tak otázku, zda trend zvyšování efektivity bude stačit vyrovnávat rostoucí globální poptávku, např. Čína během pouze tří let (2011-2013) použila více betonu (6,6 gigatun) než USA za celé 20. století (1901-2000, 4,5 gigatun).

 

 

liar's-poker4) Michael Lewis – Liar’s Poker

Svět bankéřů na Wall Street vždy byl a bude fascinující. Nezodpovědné chování makléřů vyvolává na věřejnosti velké emoce. Lewis v této knize popisuje svět makléřů na Wall Street v 80. letech minulého století. Kniha podává podrobný přehled o tom, jak se nováčkové v Salomon Brothers objeví v drsném prostředí, které připomíná divočinu. Neexistují totiž žádná pravidla a zisk je jediným cílem. Každodenní vystavování se riziku je skutečně silná droga.

 

 

 
 
 

Obamas-Wars-book5) Bob Woodward Obama’s wars

Světoznámý Bob Woodward ve své knize poodhaluje fungování Bílého domu za první Obamovy administrativy. Ve Woodwardově knize má čtenář možnost z bezprostřední blízkosti sledovat ostré výměny názorů ve vysoké politice a také následná rozhodnutí prezidenta Obamy. Války, které název knihy implikuje, se tak neodehrávají pouze v Afghánistánu a Iráku, ale také v samotném Bílém domě. Díky svému ojedinělém přístupu, je kniha cennou sondou do nejvyšších míst americké politiky a tak skvělým zdrojem informací pro ty, kteří se o toto téma zajímají.